• Europejski Dzień Języków Obcych

          • Europejski Dzień Języków – międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. 

            To dobra okazja, by zwrócić uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach naszego globu.Dzięki znajomości języków obcych mamy lepszy dostęp do wiedzy oraz większe możliwości poznawania nowych ludzi i zawierania przyjaźni. Nawet odległe zakątki świata mogą stać się nam bliższe, a zupełnie odmienne kultury - bardziej zrozumiałe.

            W naszej szkole bawiliśmy się w ten dzień bardzo dobrze. Propagowane działania przez Panią Annę Michałowską,Panią  Audrone Nowak i Panią Martę Głowacką cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród uczniów.

          • Zbiórka surowców wtórnych

          • Rozpoczynamy zbiórkę surowców wtórnych (od 03.10.2022r.)

             

            Surowce odbieramy w poniedziałki od 7.10 do 7.40 oraz od 9.50 do 10.20.

             

            Zbiórka surowców wtórnych w roku szkolnym 2022/23

             

            Przyznajemy punkty za następujące surowce:

            1p. - 3kg makulatury

            1p. - 2 kg butelek typu PET 1p. - 1kg baterii

            1p. - 10 płyt CD

            1p. - 1 telefon komórkowy

            1p. - 1kg puszek ALU

            1p. - 1kg kartoników po napojach

             

            Osoba, która zbierze najwięcej surowców otrzyma tytuł SUPERZBIERACZA i nagrodę niespodziankę o wartości 500,00 zł.

             

            10 osób z największą ilością punktów otrzyma sprzęt sportowo turystyczny.

             

            Każdy uczestnik konkursu, który zgromadzi co najmniej 5 p. otrzymuje punkty z zachowania za udział w akcji szkolnej całorocznej: 20p. w każdym okresie oraz nagrody pocieszenia.

          • Międzynarodowy Dzień Kropki - 15.09.2022 r.

          • W 2022 roku obchody Międzynarodowego Dnia Kropki przypadły na
            15 września (czwartek)

             

            Czy zastanawialiście się kiedyś, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywają kropki? Okazuje się, że nie pełnią tylko funkcji znaku interpunkcyjnego w tekście. Za tym słowem kryje się o wiele więcej, precyzując: ten wyraz oznacza przede wszystkim kreatywność! Ten fakt potwierdza historia wykładowcy – Terry’ego Shay’a, który zainicjował powstanie tego święta.

            Jak to było?

            Historia ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kropki jest fascynująca. Pewnego dnia nauczyciel o imieniu Terry pokazał swoim uczniom książkę o tytule Kropka. Ta zainteresowała podopiecznych. Fabuła kilkustronicowego dzieła opowiada o wychowawcy, który pomaga swojemu uczniowi uwierzyć we własne siły. Mała kropka na papierze staje się symbolem pomysłowości, odwagi, inspiracji i pewności siebie.

            Koniec tematu i kropka? Zdecydowanie nie!

            Od momentu naszych narodzin wszystko, co widzieliśmy, było szarą rzeczywistością podzieloną na odłamki. Z czasem myśli, emocje i wszystko, co nas otaczało, zaczęło mieć dla nas większe znaczenie. Będąc dziećmi, widzieliśmy więcej i czuliśmy więcej. Łączyliśmy w sposób nieoczywisty wątki dnia codziennego, a więc kropki. Kilkanaście lat później, gdy jesteśmy na innym etapie życia, dostrzegamy coraz mniej. Świat istnieje tylko w czarno-białych barwach, a kropki nie są wielkimi czarnymi guzikami czy drobinkami piasku, których wypatrują dzieci. To właśnie od kropki zaczyna się nasza historia i tylko od nas zależy, jak będziemy widzieć świat i w którym miejscu postawimy kropkę.

          • Krzeszycka Jesień 2022

          • Dnia 11 września odbywała się na boisku piłkarskim Pogoni Krzeszyce coroczna impreza gminna - Krzeszycka Jesień. Nasza szkoła zaakcentowała swoją obecność stoiskiem z prezentacją oferty szkoły.

            Poniżej galeria fotograficzna z naszego stoiska.

          • Narodowe czytanie 2022

          • Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

             

             

            Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.

            W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

            Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego, a rok później w całej Polsce i na świecie przeczytano Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

             

            W naszej szkole ze zbioru "Ballad i romansów" wieszcza narodowego Adama Mickiewicza wybraliśmy do wspólnego czytania cztery utwory. Zaczęliśmy muzycznie, wierszem Adama Mickiewicza pt. "Niepewność" w wykonaniu muzycznym Marka Grechuty. Utwory czytane zaprezentowali nam: Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Krzeszycach Barbara Adamska oraz uczniowie klas VIII, którzy zgłosili chęć udziału w tej szczytnej akcji.

            Utwory, które zostały zaprezentowane to:

            "Stepy akermańskie" - utwór ukazuje tęsknotę emigranta za ojczyzną na tle czarującej przyrody Krymu.

            "Świtezianka" - utwór ukazujący się w kanonie lektur obowiązkowych, opowiada historię dwojga zakochanych w sobie osób na tle tajemniczej, czasami i groźnej przyrody.

            "Oda do młodości" - tytuł mówi juz wszystko - jest to utwór o młodych i dla młodych.

            "Powrót taty" - wzruszająca ballada, ukazuje głęboką miłość i wiarę dzieci modlących się o bezpieczny powrót ojca do domu z dalekiej podróży..

            Inicjatorami akcji w naszej szkole byli nauczyciele: Elżbieta Miotk, Iwona Sobków i Jarosław Miotk.