• Plebiscyt "Podwórko Nivea"

          • Szanowni Państwo!

            Nasza szkoła zgłosiła swój udział do plebiscytu Podwórko NIVEA 2021. Zostaliśmy zakwalifikowani do udziału w akcji i teraz rzecz w tym, żeby zebrać jak najwięcej głosów na lokalizację przy Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Krzeszycach. Akcja trwa do 15 lipca 2021 r. Plebiscyt ma charakter konkursowy. Można wygrać jedną z 15 nagród (po 5 w każdej kategorii), którą jest budowa placu zabaw o wartości rynkowej 250 000,00 zł. Plac będzie zlokalizowany na terenie szkolnym za boiskiem Orlik. Do południa będą mogły z niego korzystać dzieci ze szkoły i przedszkola, a po południu będzie dostępny dla wszystkich dzieci z terenu Krzeszyc i okolicznych miejscowości.

            Zasady głosowania:

            1. Głosowanie prowadzone jest na terenie całej Polski za pośrednictwem Internetu
              na stronie internetowej: www.podworko.nivea.pl
            2. W głosowaniu mogą uczestniczyć :
              a) osoby pełnoletnie,
              b) osoby niepełnoletnie w wieku co najmniej 16 lat za zgodą opiekuna prawnego.
              (Patrz: Regulamin, punkt 5).
            3. Głosowanie jest bezpłatne.
            4. Należy założyć konto na www.podworko.nivea.pl
            5. Po założeniu konta należy wypełnić krótką ankietę.
            6. Po założeniu konta w podanym przy rejestracji mailu pojawi się wiadomość ze strony „Podwórko Nivea” , należy kliknąć w link aktywujący konto i przejść do zalogowania się.
            7. Po zalogowaniu się należy wybrać 1 z 3 kategorii (nasza to miejscowość do 20 tysięcy mieszkańców).
            8. Potem należy odnaleźć swoje podwórko i zagłosować.
            9. Każda osoba posiadająca konto może zagłosować jeden raz dziennie.

            Zasady są tak ustalone, że o powodzeniu akcji zdecyduje jak największa liczba osób zalogowanych oddająca codziennie swój głos. Głosy są weryfikowane przez organizatorów, dlatego uczulamy na podawanie prawdziwych danych (Patrz: Regulamin, punkt 4).

            Prosimy o rozpropagowanie konkursu wśród rodziny i znajomych, zaangażowanie jak największej liczby osób do codziennego głosowania przez najbliższe 1,5 miesiąca i pomoc w zdobyciu nagrody.

          • Święta majowe

          • 1 maja - Święto Pracy

            1 maja przypada Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata; upamiętnia ono strajk robotników w Chicago z 1886 roku.

            Historia święta jest przede wszystkim związana z walką robotników o ośmiogodzinny dzień pracy. O godziwe warunki pracy i płacy walczyły na ulicach Chicago tysiące pracowników - wśród nich także emigranci z Polski. 

            Święto Pracy wprowadziła w 1889 roku na kongresie w Paryżu II Międzynarodówka Socjalistyczna, wyznaczając na dzień obchodów właśnie rocznicę zajść w Chicago. 

            Pierwsze obchody Święta Pracy w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się już w 1890 roku. Obchody były organizowane zarówno przez lokalne związki zawodowe, jak i przez partie polityczne, które wpisały do swoich programów prawa pracownicze - Polska Partia Socjalistyczna Józefa Piłsudskiego, zaś po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku - Związek Zawodowy Polski.

            Po II wojnie światowej, w okresie PRL-u, święto 1 maja było obchodzone bardzo uroczyście. Tego dnia odbywały się pochody, wiece i zgromadzenia, w których udział często był obowiązkowy. 

            Obecnie 1 maja jest dniem wolnym od pracy, w którym pamiętamy o ludziach pracy.

            2 maja  Święto Flagi

            Dzień Flagi  został ustanowiony przez Sejm RP w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

            Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą wywieszają swoje flagi na budynkach państwowych i domach prywatnych. 

            Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. 

            Zachęcamy również do wykonanie zdjęcia domu, w którym mieszkacie, z wywieszoną flagą, i umieszczenie go w rodzinnym albumie. Po latach  będzie to piękna pamiątka z czasów Waszej młodości. 

            Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń  podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.2 maja - poza Dniem Flagi - obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

            Święto Konstytucji 3 maja

            W tym roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu polskiego. Konstytucja z 3 maja 1791 roku zmieniła zasady ustrojowe panujące dotychczas w Polsce, co było ogromnym przełomem, jeśli chodzi o sposób rządzenia państwem. Przede wszystkim zerwano z panującymi dotychczas zasadami liberum veto oraz wolnej elekcji. By wzmocnić kraj również pod względem militarnym przeprowadzono reformę skarbową i zwiększono liczebność armii. Kolejnym istotnym efektem uchwalenia Konstytucji było wzmocnienie władzy państwowej, którą sprawował król wraz z ministrami wchodzącymi w skład Straży Praw. Istotne przy tym było też ustanowienie kontroli ministrów przez sejm oraz wprowadzenie zasady zwierzchnictwa narodu nad władzą państwową.Ważną cechą tego dokumentu było objęcie pojęciem „naród” nie tylko szlachty ale i mieszczan oraz chłopów, którzy od tej pory mieli trafić pod opiekę prawa i rządu.Konstytucja stanowiła dowód na to, że Polska weszła na drogę naprawy ustroju oraz wzmocnienia władzy państwowej, której celem było uratowanie I Rzeczypospolitej.Święto Konstytucji 3 maja ustanowione zostało w 1919 r. i ponownie w 1990 r. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Odbywają się wtedy uroczystości państwowe z udziałem najwyższych władz naszego kraju. Święta majowe są dla wielu polskich rodzin wspólnym czasem świętowania i odwiedzania miejsc związanych z naszą historią.

          • Próbny egzamin ósmoklasisty

          • Uwaga uczniowie klas ósmych oraz Rodzice !!!

            W dniach 20-22 kwietnia 2021 r. odbbędzie się próbny egzamin ósmoklasisty.

            We wtorek, 20 kwietnia 2021 r. z języka polskiego.

            W środę, 21 kwietnia 2021 r. z matematyki.

            W czwartek, 22 kwietnia 2021 r. z języka obcego.

            Każdego dnia egzamin próbny rozpoczyna się o 8:00.

            Powodzenia !!! :)

          • Światowy Dzień Ziemi 2021

          • Światowy Dzień Ziemi 2021 roku przypada na czwartek 22 kwietnia. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

             

                        Dzień Ziemi uznany został za święto globalne w 1990 roku, kiedy to zmobilizował 200 milionów ludzi w 141 państwach i otworzył  drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania o problemach, które wiążą się ze zmianą klimatu.

             

                        Dzień Ziemi, najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych, a jednocześnie zbyt często poświęcone śmieciom, zakazom i nakazom (zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp.) i jednorazowym akcjom.
            Chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób. Do tego, żebyście wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa.

                        Zasiedziałym dzisiaj w domach chcemy przypomnieć, że czas spędzony w lesie czy na łące nie jest czasem zmarnowanym, szczególnie jeśli damy sobie możliwość faktycznego bycia z Przyrodą a nie tylko w jej otoczeniu. W tym celu warto wyłączyć telefony, tablety, mp4, schować książki czy gazety, a nawet przestać na chwilę rozmawiać. Warto usiąść lub położyć się w ustronnym miejscu, dotknąć trawy, zasłuchać się i zapatrzeć.

            Poobserwować mrówki, zbadać fakturę liści, zrobić to, czego zwykle nie robimy nawet podczas niedzielnego spaceru w parku.

             


                        Jeśli nie macie dużo czasu  wyjdźcie z domu i poszukajcie najdrobniejszych nawet przejawów siły Przyrody w najbliższym otoczeniu. Zwróćcie uwagę na drzewa, które co dzień mijacie, sprawdźcie co rośnie na skwerku oprócz trawy, wytropcie Przyrodę w nietypowych miejscach (poszukajcie drzewka na dachach komórek, rośliny wyrastające z murów, w pęknięciach asfaltu).
            Zachęćcie rodziców, rodzeństwo, przyjaciół do wyjścia tego dnia z domu, by lepiej poznać i zaprzyjaźnić się z Przyrodą. I powtarzajcie to jak często się da, bo Dzień Ziemi jest każdego dnia!

             

            W Dzień Ziemi zamiast zbierać śmieci, nauczmy się postępować tak, by ich w ogóle nie było.

            Podejmij wyzwanie:
                        Znajdź miejsce do zazielenienia albo rozkwiecenia i zrób to. Kup (albo pozyskaj od znajomego działkowca) sadzonki albo nasiona mało wymagających, lokalnych roślin i posadź/wysiej je. Nie chodzi o zakładanie całych ogródków, ale o drobne zazielenianie okolicy. Pamiętaj o podlewaniu.

             

                        Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje w sposób świadomy, i ostatnim, które ma szansę naprawić wyrządzone dotychczas szkody. Zacznijmy działać!

          • Wielkanoc

          • WIELKANOC


             

             

            CO TO JEST WIELKANOC?
            DLACZEGO TA NOC JEST WIELKA?

            W pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca obchodzimy w Kościele uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Nazywamy ją często Wielkanocą, czyli Wielką Nocą, bowiem cud zmartwychwstania Jezusa Chrystusa dokonał się nad ranem, o świcie. Cud ten jest bez wątpienia największym, jaki dokonał się w całej historii świata, dlatego słusznie noc tego cudu nazywamy wielką.

            Wielkanoc jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele. Obchodzili ją Apostołowie w tym samym czasie, kiedy Żydzi obchodzili swoją Paschę, gdyż zmartwychwstanie Jezusa dokonało się w dzień po uroczystości Paschy. Była ona obchodzona przez Izraelitów na pamiątkę wybawienia ich z niewoli egipskiej. W tym samym czasie przypadła śmierć Pana Jezusa i Jego zmartwychwstanie.

             

            TRIDUUM PASCHALNE

            Święta Wielkanocne w tradycji poprzedzone są tzw. Triduum Paschalnym. Są to 3 święte dni, w których wspomina się wydarzenia poprzedzające Zmartwychwstanie Chrystusa.

            WIELKI CZWARTEK – to dzień, w którym w wspominamy Ostatnią Wieczerzę Chrystusa. Jest to też dzień ustanowienia Sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.

             

            WIELKI PIĄTEK – to dzień Męki i Śmierci Chrystusa na Krzyżu. To jedyny dzień, kiedy w Kościele nie ma Mszy św.

             


             

            WIELKA SOBOTA – późnym wieczorem, po zmroku chrześcijanie uczestniczą w najbardziej uroczystej Eucharystii w ciągu roku, którą nazywamy Wigilią Paschalną. Wprowadza nas ona w świętowanie Zmartwychwstania Chrystusa, czyli w WIELKANOC.

             

            CIEKAWOSTKA…

            Czy wiesz, że każda NIEDZIELA jest małą Wielkanocą? W każdą niedzielę roku chrześcijanie świętują Zmartwychwstanie Chrystusa…

            W języku rosyjskim samo słowo: NIEDZIELA,
            brzmi: WOSKRESIENIJE

            i znaczy się dokładnie: ZMARTWYCHWSTANIE.

             

            POLSKIE ZWYCZAJE WIELKANOCNE

            Wielkanoc oznacza więc odrodzenie i zmartwychwstanie, dlatego jej symbolem jest jajko – symbol nowego życia. 

            Stąd zasiadamy razem z najbliższymi przy świątecznym, wielkanocnym stole oraz dzielimy się jajkiem podczas śniadania.

            Pokarmy wielkanocne, które spożywamy wcześniej przynosimy do Kościoła, aby zostały poświęcone. Nazywa się jest ŚWIĘCONKĄ. Dlaczego święcimy pokarmy na Wielkanoc? Ponieważ ten czas chcemy przeżyć wyjątkowo uroczyście.

            Każda z naszych potraw ma swoje znaczenie:

            chleb – symbolizuje ciało Chrystusa;

            jajko – symbol nowego życia;

            baranek – przypomina Chrystusa, baranka Bożego, który gładzi grzechy świata;

            zajączek – jest symbolem odradzającej się przyrody, wiosny i płodności;

            wędlina – symbol dostatku;

            sól – nadaje smaku, chroni przed zepsuciem;

            babka wielkanocna - rośnie na drożdżach, symbolizuje wzrastanie wiary, nadziei i miłości.

            ŻYCZENIA WIELKANOCNE

            Kiedy Wielka Noc nastanie,
            życzymy Wam na Zmartwychwstanie
            dużo szczęścia i radości,
            które niechaj zawsze gości
            w dobrym sercu, w jasnej duszy,
            niechaj smutki nam zagłuszy

            Dzisiaj wstał z grobu Zbawiciel,
            Waszego świata odkupiciel.
            Więc niech będzie koniec złemu
            I oddajmy hołd nasz Jemu,
            Alleluja, Alleluja!


             

            Z najlepszymi życzeniami
            Dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy szkoły


             


             

            BIBLIGRAFIA:

            opracował: Ks. Łukasz Niedzielski

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • Kalendarzowa wiosna 2021 zaczyna się 21 marca. W tym roku będzie to niedziela.  Dlaczego występują różnice między pierwszym dniem wiosny kalendarzowej a astronomicznej? Jest to związane z ruchem słońca. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się zawsze w momencie równonocy wiosennej, inaczej przesilenia wiosennego (dzień i noc mają dokładnie taki sam czas trwania - po 12 godzin) i trwa aż do przesilenia letniego (najdłuższego dnia w roku).

             

            Astronomiczna wiosna może zaczynać się 20 lub 21 marca. W 2021 roku pierwszy dzień wiosny astronomicznej wypada w sobotę, 20 marca. Co ciekawe, z biegiem lat astronomiczny początek wiosny będzie wypadał coraz wcześniej. W 2048 roku prawdopodobnie termin ten przypadnie już na 18.03. Z kolei za niecałe 100 lat, dokładnie w 2102 roku, pierwszy dzień wiosny może wypaść nawet 13 marca.

             

            Czekamy na nią z utęsknieniem, a 21 marca radośnie witamy WIOSNĘ!

            W Pierwszy Dzień Wiosny zwyczaje staropolskie takie jak topienie Marzanny mieszają się z nowszymi obchodami Dnia Wagarowicza. A jak Wy obchodzicie ten dzień?

            Czekamy na wiosnę z niecierpliwością, wypatrujemy pierwszych cieplejszych dni, słońca i śpiewu ptaków. Po chłodach zimy jesteśmy zmęczeni grubymi ubraniami, krótkimi dniami, szarością i brakiem słońca. Nic więc dziwnego, że pierwszy dzień wiosny jest przez wszystkich tak entuzjastycznie świętowany.

             

            Tak jak każde święto również i ten dzień ma swoje zwyczaje, oto te najważniejsze:

            Topienie Marzanny

            Staropolskim zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie Marzanny zwanej również Moreną, Morą, Śmiertką, Śmiercią. Marzanna to kukła wykonana głównie ze słomy (słoma - to symbol urodzaju) i starych ubrań. Sama kukła jest symbolem zimy, śmierci, wszelkich chorób i zła. Ceremonia jej utopienia według zwyczaju ma spowodować jej odejście, przebudzenie przyrody do życia, przywoływaniem wiosny i powodzenie w uprawie roślin i hodowli zwierząt. Dziś Marzannę się tylko topi - dawniej przed jej utopieniem należało ją jeszcze podpalić. Obecnie tradycja topienia Marzanny ma charakter zabawy i nadal jest praktykowana w wielu szkołach. Dzieci samodzielnie przygotowują kukłę i pod nadzorem nauczycieli udają się nad najbliższą rzekę, żeby tam ją utopić w wodzie i w ten sposób pożegnać zimę i powitać wiosnę.

            Dzień Wagarowicza

             ierwszy dzień wiosny jest również okazją do tego, żeby w szkole nie odbywały się w tym dniu tradycyjne lekcje. Wiele szkół organizuje bale przebierańców, topienie Marzanny, zabawy sportowe i różne konkursy. Jeśli jednak w szkole odbywają się normalne zajęcia, to czasami wielu uczniów po prostu nie idzie w tym dniu do szkoły. Ciepły, wiosenny dzień jest do tego idealną okazją. Nie miejmy więc za złe Uczniom tego, że w tym jednym dniu nie pójdą na lekcje ;)

            Zwyczaje szkolne

            … aby jednak zachęcić uczniów do przyjścia do szkoły nauczyciele organizują zamiast lekcji zabawy i przedstawienia. Wiele szkół zamiast zwykłych zajęć dydaktycznych organizuje uczniom również bale przebierańców, w których motywem przewodnim jest wiosna i wszystko co się z nią kojarzy. Dziewczynki przeważnie przebierają się za panią Wiosnę, zakładają zwiewne, kolorowe sukienki, a włosy przyozdabiają kwiatami lub wiankami z kwiatów, chłopcy zaś przebierają się za leśniczych lub super bohaterów.

            Wiosenne spacery

            W pierwszy dzień wiosny, dobrym zwyczajem jest pójście na spacer na łono natury: na podwórko, łąkę czy do lasu. Możemy wtedy zaobserwować piękno natury budzącej się do życia, wypatrywać pierwszych kwiatów, pączków na drzewach i czekać na bociany, które są oznaką nadejścia wiosny. Jest to najlepszy sposób na spędzenie tego dnia i uczczenie przyjścia tej przepięknej pory roku jaką jest wiosna.


             

            A jak Wy spędzacie Pierwszy Dzień Wiosny?


             

            Uczniowie z klas I-III na tydzień przed nadejściem wiosny, podczas zajęć
            w szkole wraz ze swoją Wychowawczynią będą przygotowywać przebrania Pani
            i Pana WIOSNY.

            Uczniowie z klas IV-VIII również mogą wziąć udział w zabawie na najciekawsze przebranie. Pamiętajcie, że Wasza wyobraźnia daje nieograniczone możliwości ;)


             

            Efekt końcowy prac najmłodszych Koleżanek i Kolegów będzie można obejrzeć
            na stronie internetowej szkoły Podstawowej w Krzeszycach.

            Powodzenia!


             

            Zdjęcia proszę przesyłać na maila do nauczyciela plastyki, pani Aleksandry Zawadzkiej na adres: aleksandra.zawadzka@spkce.pl

          • Próbny egzamin ósmoklasisty

          • W dniach 17-19.03.2021 r. odbędzie się próbny egzamin ósmoklasisty.

            17 marca 2021 r. - język polski

            18 marca 2021 r. - matematyka

            19 marca 2021 r. - język obcy nowożytny.

            Każdy z egzaminów rozpoczyna się o godzinie 9:00.

            Życzymy powodzenia naszym uczniom.

          • Podsumowanie akcji - Dzień Kobiet

          • Dzień Kobiet to jedno z tych świąt, których datę pamiętamy nawet obudzeni w środku nocy. Jest to wyjątkowy dzień dla wszystkich pań – tych dużych i tych trochę mniejszych. 8 marca świętujemy Międzynarodowy Dzień Kobiet – święto o ponad stuletniej tradycji, które zrodziło się w Stanach Zjednoczonych. 

            W ramach obchodów tegorocznego Dnia Kobiet uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji zorganizowanej przez bibliotekę szkolną Być jak kobieta. Klasy przygotowały materiały prezentujące sylwetki kobiet, które miały wpływ na współczesny świat. Uczniowie poznali biografię pierwszej pilotki, która samotnie przeleciała samolotem Ocean Atlantycki. Dowiedzieli się także, że to dzięki kobiecie Apollo 11 wylądował na Księżycu. W ramach akcji klasy zaprezentowały sylwetki kobiet, które niosą pomoc bez względu na wszystko. Godne miejsce znalazły także w tym gronie polskie noblistki.

            Wszystkie klasy wzięły udział w akcji i otrzymają od pani dyrektor punkty w Rywalizacji na Najlepszą Klasę.

            Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów – wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!

          • Pomoc pogorzelcom z Witnicy !

          • Szkolne Koło Wolontariatu zostało poproszone przez trenera sekcji KS Dragon z Witnicy Panią Kamilę Przysiężniak o włączenie się w pomoc pogorzelcom z Witnicy.

            W nocy z soboty 20.02.21r. na niedzielę 21.02.21r. w wyniku pożaru budynku mieszkalnego, straciły dach nad głową trzy rodziny.W mieście Witnica organizowane są akcje charytatywne mające na celu zbiórkę funduszy na odbudowę domu. Jednak jest, to kropla w morzu potrzeb.

            Nasze SK Wolontariatu chętnie włączy się w pomoc ofiarom pożaru.

                      Co zbieramy?

            Zbieramy puszki aluminiowe po napojach różnego rodzaju.

            Zbiórka trwa do końca marca, tylko w poniedziałki rano. Zgniecione i spakowane do worków puszki przynosimy do miejsca odbioru surowców wtórnych. Na listę wpisujemy imię, nazwisko i klasę ucznia.

            Ze względów bezpieczeństwa epidemicznego bardzo proszę o przestrzeganie ustalonej zasady przekazania puszek.

                  Tylko w poniedziałki rano, przed lekcjami!!!

                  Tylko do miejsca odbioru surowców wtórnych (kotłownia)!!!

            Proszę nie przynosić puszek w inny dzień, o innej porze do wejścia głównego szkoły.

            Za zrozumienie i wsparcie serdecznie dziękujemy.

            SK Wolontariatu

          • Góra Grosza i Nasiona dla Afryki - zaprasza SK Wolontariatu

          • Dzień dobry! Szkolne Koło Wolontariatu ogłasza dwa działania charytatywne, które każdego roku są przeprowadzane w naszej szkole.

            Pierwsze działanie, to ogólnopolska akcja Góra Grosza. Środki ze zbiórki kierowane są do dzieci przebywających w pieczy zastępczej w całym kraju. W naszej szkole akcja trwa do końca kwietnia.
            Uczniowie klas I - III mogą przynosić grosiki do swoich klas. Natomiast uczniowie klas IV - VIII proszeni są o gromadzenie grosików w domu i przyniesienie ich do szkoły w pierwszym możliwym terminie powrotu do nauki stacjonarnej.

             

            Drugie działanie, to akcja Nasiona dla Afryki. Zebrane nasiona wysyłamy do sióstr Boromeuszek w Zambii. W ramach edukacji uczą one miejscową społeczność zakładać i uprawiać ogródki warzywne. Jest, to ogromne przedsięwzięcie w warunkach pogodowych, jakie tam występują. W taki sposób Siostry wskazują drogę, jak walczyć z głodem w krajach rozwijających się.
            Podobnie, jak Góra Grosza, Akcja Nasiona dla Afryki w naszej placówce trwa do końca kwietnia. Również prosimy uczniów z klas I - III, aby nasionka gromadzili w swoich klasach. Natomiast uczniowie klas starszych prosimy, aby gromadzili nasionka w domach i przynieśli je do szkoły w pierwszym możliwym terminie powrotu do nauki stacjonarnej.
            Bardzo prosimy o nasiona przede wszystkim warzyw.

            Do obu działań zapraszamy wszystkich chętnych uczniów i rodziców. Grono pedagogiczne oraz pracownicy szkoły również chętnie włączają się w każdą realizowaną na terenie szkoły akcję charytatywną.
                                                                                                                                             Pozdrawiam serdecznie,
                                                                                                                                            Opiekun SK Wolontariatu
                                                                                                                                               Zofia Dobosiewicz

             

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          •           

                      Każdego roku 1 marca społeczność Szkoły Podstawowej im. Wincentego w Krzeszycach uroczyście obchodziła  NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH gromadząc się przy pomniku Danuty Siedzikówny -“Inki”. W tym roku nie spotkamy się tłumnie, by oddać hołd, cześć i szacunek Niezłomnym, ale każdy z nas powinien poświęcić im chwilę - wspomnieć, podziękować...

                       Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został w 2011 r. jako święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę… Wśród nich była również Danuta Siedzikówna - „Inka”.

                       Dbając o pamięć o Żołnierzach Niezłomnych, nazywanych też Wyklętymi, spróbujmy odpowiedzieć na kilka istotnych pytań.

            1.     Czym było powojenne podziemie niepodległościowe?

            Powojenne podziemie niepodległościowe stanowiło kontynuację działalności niepodległościowej z okresu okupacji niemieckiej. Było konsekwencją wyborów dokonywanych na początku wojny przez polskich konspiratorów. Było też pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko narzuconej przez sowietów siłą władzy komunistycznej.

             2.  Ilu było „Żołnierzy Wyklętych”?

            Powojenne podziemie niepodległościowe było najliczniejszą formą oporu Polaków wobec komunistycznej władzy. Przez jego szeregi przewinęło się około 300 tysięcy ludzi ( z czego kilkadziesiąt w oddziałach zbrojnych) oraz około 20 tysięcy w szeregach konspiracji młodzieżowych.

            3.     Z jakich środowisk wywodzili się „Niezłomni”?

            W polskim podziemiu niepodległościowym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich grup społecznych
            i zawodowych (inteligencja, robotnicy, chłopi), partii politycznych (od socjalistów z Polskiej Partii Socjalistycznej po członków obozu narodowego), młodzież oraz ci wszyscy, dla których podstawowym celem była wolna Polska, a oni gotowi byli do walki o nią.

            4.     Co udało się zyskać dzięki walce „Wyklętych”?

            Powojenne podziemie niepodległościowe było głównym przeciwnikiem władz komunistycznych
            w pierwszych powojennych latach. To m.in. za jego sprawą kolejne etapy wprowadzania w Polsce komunistycznego ładu przesunięte zostały o kilka lat.

             5.      Jaką ofiarę ponieśli „Wyklęci”?

            Zbiorowość Żołnierzy Wyklętych zapłaciła za przywiązanie do tradycji niepodległościowej cenę najwyższą… Ponad 5 tysięcy z nich skazanych zostało przez sądy wojskowe na kary śmierci, ponad 21 tysięcy - zmarło lub zostało zamordowanych w więzieniach, około 20 tysięcy – zamordowano bez sądu w siedzibach urzędów bezpieczeństwa, ponad 250 tysięcy – skazano na kary więzienia z powodów politycznych… To również kilka tysięcy ludzi zrujnowanych psychicznie, zdrowotnie, ekonomicznie…

            Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też na zawsze zatrzeć po niej ślad… Nie udało się! „Żołnierze Niezłomni” żyją w naszej pamięci i są dla młodego pokolenia wzorem patriotyzmu. Powinniśmy pamiętać i rozumieć, że zawsze należy „zachowywać się jak trzeba”...

            Pamięć buduje tożsamość. Wspólnie dbajmy o pamięć o historii „Żołnierzy Niezłomnych”.

             

                                                                                                                            Agata Wyżga
                                                                                                   - nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie

            Dnia 1 marca 2021 r. delegacja ze Szkoły Podstawowej złożyła symboliczną wiązankę i znicze pod pomnikiem na placu Inki. Była to chwila zadumy i refleksji ku pamięci żołnierzy wyklętych.

                                          

          • Dzień kobiet w Naszej Szkole

          • W tym roku szkolnym nie możemy wspólnie obchodzić wielu uroczystości związanych z obchodami świąt ważnych w naszym kalendarzu.

            Zbliża się Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca. Niestety nie ma możliwości, abyśmy celebrowali ten dzień wspólnie - na szkolnym apelu lub w mniejszym gronie, czyli  w swojej klasie. W związku z tym zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w szkolnej akcji „Być jak…”, której celem jest przedstawienie sylwetek kilku kobiet, które zmieniły świat.

             

             

            REGULAMIN AKCJI SZKOLNEJ

            „BYĆ JAK …”

            organizowanej w roku szkolnym 2020/2021 z okazji Dnia Kobiet

             

            I. Organizator akcji:

             

            1. Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Krzeszycach
            2. Osoba odpowiedzialna: Natalia Haza-Galant

            II. Cele akcji:

             

            • ·         upowszechnianie wiedzy na temat kobiet, które zmieniły świat,
            •           doskonalenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji,
            • ·         rozwijanie zainteresowań poznawczych i uzdolnień uczniów,
            • ·         doskonalenie umiejętności plastycznych i informatycznych.
            •           motywowanie do poszerzania wiedzy o sylwetkach kobiet zasłużonych w              historii,

             

             

            III. Uczestnicy konkursu:

             

            ·          Uczniowie klas I -VIII Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Krzeszycach.

             

            IV. Temat akcji: „Być jak …”

             

            V. Sposób realizacji:

             

            • Zadaniem każdego oddziału będzie wykonanie  pracy prezentującej sylwetkę wybranej kobiety, która miała wymierny wpływ na współczesny świat.
            • Forma pracy – dowolna ( prezentacja multimedialna, plakat, film, piosenka, lapbook itp.)
            • Każda klasa przygotowuję prezentację poświęconą sylwetce wybranej kobiety:

             

            ü    Klasy I – „Być jak Matka Teresa”

            ü    Klasy II – „Być jak Amelia Earhart”

            ü    Klasy III – „Być jak Maria Skłodowska-Curie”

            ü    Klasy IV i V – „Być jak Irena Sendlerowa”

            ü    Klasy VI – „Być jak Malala Yousafzai”

            ü    Klasy VII – „Być jak Wisława Szymborska”

            ü    Klasy VIII – „Być jak Margaret Hamilton”

             

             

            VI. Kryteria oceny prac:

             

            1. Zgodność z tematem konkursu – 1p.
            2. Oryginalność prezentowanych treści – 2p.
            3. Zawartość merytoryczna i wartość edukacyjna – 5p.
            4. Estetyka wykonania– 2p.

             

            VII. Nagrody:

             

            Klasa, która wykona najciekawszą pracę otrzyma pochwałę dyrektora do oceny zachowania oraz nagrodę niespodziankę.

             

            VIII. Terminy:

             

            Prace należy przesłać na adres email: natalia.haza-galant@spkce.pl do 04.03.2021r.

            Rozstrzygnięcie konkursu: 08.03.2021 r.

             

            UWAGA!

            Przesłane prace przechodzą na własność organizatora i mogą być publikowane w materiałach informacyjnych na temat akcji.

          • Tłusty czwartek

          • Tłusty czwartek – w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą), znany także jako zapusty, mięsopust, karnawał. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

            Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie popielcowej i należy
            do okresu wielkiego postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych (pokutnych), jako przygotowanie do Świąt Wielkanocy powinni zachowywać post czyli wstrzemięźliwość od objadania się i przyjmowania niektórych pokarmów. Może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca.

            Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami.

            Staropolskie przysłowie mówi: "Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła".

          • Stypendium szkolne za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe

          • Szanowni Państwo na naszej stronie w zakładce "O szkole" - Obowiązujące dokumenty dostępne są kryteria przynawania stypendium szkolnego za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe obowiązujące w Szkole Podstawowej w Krzeszycach w roku szkolnym 2020/2021.

             

          • 29 Finał Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy - podsumowanie

          • Działając w imieniu Szkolnego Sztabu 29 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy informujemy, że w dniu wczorajszym zebraliśmy na cele WOŚP (dziecięca laryngologia, otolaryngologia i diagnostyka głowy) łącznie (aukcja i kwesta) 9 490,81 zł. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę osobiście, wzięli udział w aukcji, przekazali środki finansowe do puszek Wolontariuszy lub np. dodatkowo wsparli kwestujących ciepłym posiłkiem, jak właściciele lokalu DaviOli w Krzeszycach.

            W imieniu Fundacji WOŚP i wszystkich, którzy będą mogli w przyszłości skorzystać ze sprzętu zakupionego z zebranych środków – DZIĘKUJEMY!!!

          • 29 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

          •  „Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie,
              ponieważ wszelkie dobro, które dajemy,
             zatacza koło i wraca do nas. ”
                                                          
            - Flora Edwards -

             

             

            Uczniowie i Nauczyciele Szkoły Podstawowej

            im. Wincentego Witosa w Krzeszycach
            zapraszają

            wszystkich Mieszkańców Gminy Krzeszyce

            do udziału w
            29  FINALE WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

             

            który odbędzie się 31 stycznia 2021 roku.

             

            Finał z głową - takie jest hasło przewodnie tegorocznej zbiórki. Tym razem organizatorzy postanowili skupić się na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Będzie to już drugi (pierwszy w 2008 r.) Finał WOŚP dedykowany laryngologii. W 2021 roku Fundacja WOŚP ma zamiar zebrać pieniądze na zakup takich sprzętów jak m.in.: zestawy endoskopów laryngologicznych, endoskopy giętkie, zestawy endoskopów sztywnych do oceny górnych dróg oddechowych, egzoskopy, lasery diodowe, nawigacje optyczne otolaryngologiczne, koblatory do operacji migdałków, aparaty USG i RTG, kardiomonitory, lampy czołowe, lampy operacyjne, polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego. 

             

             

            Program 29 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
            - Sztab WOŚP przy SP im. Wincentego Witosa w Krzeszycach

             

            Wzorem lat ubiegłych w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Krzeszycach został utworzony Sztab WOŚP, którego Szefem i głównym organizatorem działań została, podobnie jak w latach poprzednich, Pani Anna Rzemieniecka.

            Program przygotowany przez Sztab w tym roku będzie się jednak różnił znacznie od poprzednich lat ze względu na obowiązujący stan epidemii będący wynikiem zagrożenia koronawirusem i związane z nim obostrzenia sanitarne. Nie możemy zaprosić Państwa do kawiarenki na dobre ciasto i kawę, nie odbędzie się koncert talentów przygotowywany zwykle przez uczniów SP, ani też nie rozgrzeją nas emocje licytacji gadżetów przekazanych przez WOŚP.

             

                Będzie inaczej, ale mamy nadzieję, że nie mniej hojnie!

             

            • W dniu 29 Finału WOŚP na terenie Gminy zostanie przeprowadzona przez Wolontariuszy zbiórka środków finansowych do puszek. Harmonogram kwesty zostanie podany w osobnym komunikacie.

            • Środki finansowe będzie też można wpłacać w dniu 29 Finału WOŚP (tj. w niedzielę 31 stycznia 2021 roku) w siedzibie Sztabu WOŚP w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Krzeszycach (główne wejście do szkoły).

            • Na stronie internetowej szkoły (spkrzeszyce) zostanie przeprowadzona aukcja gadżetów WOŚP (zamiast bezpośredniej licytacji na miejscu w szkole). Początek aukcji: wtorek 26 stycznia 2021 r. godzina 15:00, zakończenie: sobota 30 stycznia 2021 r. godzina 24:00. Zasady udziału w aukcji zostaną opisane w osobnym komunikacie na stronie szkoły.

                                        Sztab WOŚP przy Szkole Podstawowej
                                        im. Wincentego Witosa w Krzeszycach

             

            Harmonogram kwesty
                      do Puszek WOŚP          
            31 stycznia 2021 roku

            Szanowni Państwo!

                        W bieżącym roku, prowadząc kwestę do puszek WOŚP, musimy dołożyć wszelkich możliwych starań, aby zachować bezpieczeństwo sanitarne zarówno Wolontariuszy jak i Darczyńców. Nie możemy, wzorem lat ubiegłych, zaprosić Państwa do szkoły. Dbając o nasze i Państwa zdrowie, chcemy do minimum ograniczyć zbieranie się w grupach. Wolontariusze WOŚP będą się przemieszczali ulicami Krzeszyc w 2 – 3 osobowych zespołach. Będą posiadali środki indywidualnej ochrony: maseczki i rękawiczki. Każdy z Państwa, kto będzie chciał wesprzeć finansowo cele WOŚP, może wyjść z domu do przechodzących Wolontariuszy i wrzucić do puszki darowiznę finansową. Osoba taka powinna również mieć usta i nos osłonięte maseczką.

                        Aby ułatwić Państwu orientację, kiedy Wolontariusze znajdą się w okolicy Państwa domu, podajemy przybliżony harmonogram kwesty:

            - Krzeszyce, ul. Skwierzyńska, Boczna, Nowa: godzina 9:00 – 10:30,
            - Krzeszyce, ul. Słoneczna, Polna, Ogrodowa: godzina 9:00 – 10:30,
            - Krzeszyce, ul. Dworcowa, Sulęcińska, 15 Południka: godzina 9:00 – 10:30,
            - Krzeszyce, ul. Gorzowska, Wolności: godzina 11:00 – 12:30,
            - Krzeszyce, ul. Wojska Polskiego: godzina 11:00 – 12:30.

                        Przez cały czas trwania kwesty można będzie dokonywać wpłat w Sztabie WOŚP: Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Krzeszycach, ul Skwierzyńska 4 (główne wejście do szkoły) w godzinach od 9:00 do 14:00.

                                                                                                                            Sztab WOŚP
                                                                                                                       przy SP Krzeszyce


            Regulamin aukcji


            1. Aukcja trwa od 26 stycznia 2021 r. od godziny 15:00 do 30 stycznia 2021 r. do godziny 24:00.

            2. Cena wywoławcza wszystkich finałowych aukcji (każdego licytowanego przedmiotu) wynosi 1 zł.

            3. Każdy przedmiot to jedna odrębna aukcja.

            4. Wszystkie przedmioty wystawione na aukcję zostaną zaprezentowane na stronie szkoły w zakładce WOŚP 2021. Każdemu przedmiotowi będzie przypisany jeden numer.

            5. W aukcji mogą brać udział tylko osoby dorosłe (pełnoletnie).

            6. Każdy uczestnik aukcji, który chce nabyć określony przedmiot, powinien wysłać sms na numer telefonu członka Sztabu: 698 667 114, wpisując w jego treści: numer przedmiotu, jego skróconą nazwę, proponowaną kwotę i numer telefonu do siebie w celu ewentualnego potwierdzenia wyniku aukcji, np.: nr 33 - breloczek - 20,00 zł - tel.123 456 789.

            7. 27, 28 i 29 stycznia 2021 r. na stronie szkoły w zakładce WOŚP 2021 na koniec dnia o godzinie 21:00 zostanie zamieszczony stan licytacji poszczególnych przedmiotów na godzinę 20:00 tego dnia.

            8. Zwycięzcami poszczególnych aukcji zostają osoby, które w chwili zakończenia aukcji będą oferowały za dany przedmiot najwyższą kwotę.

            9. 31.01.2021 r. w godzinach od 9:00 do 12:00 przedstawiciel Sztabu potwierdzi telefonicznie zwycięzców poszczególnych aukcji.

            10. Każdy zwycięzca aukcji powinien po uzyskaniu potwierdzenia wpłacić gotówką zadeklarowaną kwotę do zarejestrowanej puszki w siedzibie Sztabu (Szkoła Podstawowa w Krzeszycach, ul. Skwierzyńska 4) w godzinach od 9:00 do 14:00 dnia 31.01.2021 r.

                                                                                                  Sztab WOŚP

                                                                                              przy SP Krzeszyce

          • Rozpoczęcie zajęć po feriach zimowych

          •          Od najbliższego poniedziałku, tj. od 18.01.2021 roku uczniowie klas I-III szkół podstawowych wracają do nauki stacjonarnej, która będzie zorganizowana z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego. Uczniowie klas IV - VIII nadal będą się uczyć zdalnie.

                     Od 18.stycznia bieżącego roku dla uczniów klas I-III (edukacja wczesnoszkolna) uruchomione zostaną w trybie stacjonarnym wszystkie zajęcia przewidziane w arkuszu organizacyjnym szkoły na rok 2020/2021. Będą się one jednak mogły odbywać pod warunkiem zachowania ścisłego reżimu sanitarnego. Wymagania zostały opisane w regulaminach i procedurach obowiązujących w szkole w okresie pandemii. Regulaminy uwzględniają aktualne wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji i Nauki.

                    Dla wspólnego dobra i bezpieczeństwa wszystkich (uczniów i członków ich rodzin, nauczycieli i pracowników obsługi oraz członków ich rodzin) jesteśmy zobowiązani do ścisłego przestrzegania zapisów wskazanych wyżej regulaminów, nawet jeśli są one dla nas w jakiś sposób niewygodne.

                   Przed nami jeszcze miesiąc pracy w ramach I okresu nauki, który zakończy się 19.lutego 2021 roku. Apeluję o maksymalne wykorzystanie tego czasu szczególnie przez tych uczniów z klas IV - VIII, którzy są zagrożeni oceną niedostateczną z poszczególnych przedmiotów.

                    Uczniowie klas I - III będą pracowali od poniedziałku zgodnie z dotychczasowym planem lekcji. W planie lekcji uczniów z klas IV - VIII są drobne zmiany (nie we wszystkich klasach).  Można sprawdzić w Librusie lub na stronie szkoły w zakładce PLAN LEKCJI.

                   Dowozy i rozwozy uczniów klas I - III mieszkających poza Krzeszycami będą się odbywały zgodnie z dotychczasowym planem dowozów, który jest zamieszczony na stronie szkoły. Gdyby zachodziła potrzeba dokonania zmian w harmonogramie dowozów, Uczniowie i Rodzice zostaną o tym powiadomieni odrębnym komunikatem.

                                                                                                                   Barbara Adamska
                                                                                                               Dyrektor SP Krzeszyce

          • Podziękowania za wsparcie

          •  

            Podziękowania

            W imieniu Dyrekcji Domu Dziecka w Sulęcinie, Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa

            w Krzeszycach, wszystkich Nauczycieli i Pracowników naszej placówki, składam najserdeczniejsze podziękowania dla rodziców za zaangażowanie, wsparcie i pomoc podopiecznych z domu dziecka.

            Za wrażliwość, otwarte serce dla tych, którzy potrzebują pomocy.

            Za bezinteresowną chęć do czynienia dobra i życzliwość.

            Od wielu już lat Szkoła Podstawowa prowadzi Akcję Dzieci Dzieciom, w którą Uczniowie i Rodzice chętnie się włączają. Dzięki Państwa pomocy podopieczni z Domu Dziecka w Sulęcinie korzystają z oferty wyjazdów kulturalno – edukacyjnych.

            Opiekun

            SK Wolontariatu

          • Zmiana organizacji pracy !!!

          • Zmiana organizacji pracy

            W związku ze zmianą terminu ferii zimowych wprowadzoną przez MEN zmianie ulega ramowy plan pracy szkoły w zakresie terminów związanych z zakończeniem I okresu nauki.


            Nowe terminy:

            - Zakończenie I okresu nauki: 19.02.2021 r.
            - Propozycje ocen niedostatecznych: 18.01.2021 r.
            - Propozycje wszystkich ocen (w tym zachowania): 04.02.2021 r.
            - Posiedzenie RP klasyfikacyjnej: 18.02.2021 r.

             

                                                                                                                                Barbara Adamska
                                                                                                                    Dyrektor Szkoły Podstawowej
                                                                                                             im. Wincentego Witosa w Krzeszycach