Europejski Dzień Języków Obcych
Europejski Dzień Języków – międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.
W naszej szkole bawiliśmy się w ten dzień bardzo dobrze. Propagowane działania przez Panią Annę Michałowską,Panią Audrone Nowak i Panią Martę Głowacką cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród uczniów.
Zbiórka surowców wtórnych
Rozpoczynamy zbiórkę surowców wtórnych (od 03.10.2022r.)
Surowce odbieramy w poniedziałki od 7.10 do 7.40 oraz od 9.50 do 10.20.
Zbiórka surowców wtórnych w roku szkolnym 2022/23
Przyznajemy punkty za następujące surowce:
1p. - 3kg makulatury
1p. - 2 kg butelek typu PET 1p. - 1kg baterii
1p. - 10 płyt CD
1p. - 1 telefon komórkowy
1p. - 1kg puszek ALU
1p. - 1kg kartoników po napojach
Osoba, która zbierze najwięcej surowców otrzyma tytuł SUPERZBIERACZA i nagrodę niespodziankę o wartości 500,00 zł.
10 osób z największą ilością punktów otrzyma sprzęt sportowo turystyczny.
Każdy uczestnik konkursu, który zgromadzi co najmniej 5 p. otrzymuje punkty z zachowania za udział w akcji szkolnej całorocznej: 20p. w każdym okresie oraz nagrody pocieszenia.
Międzynarodowy Dzień Kropki - 15.09.2022 r.
W 2022 roku obchody Międzynarodowego Dnia Kropki przypadły na
15 września (czwartek)Czy zastanawialiście się kiedyś, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywają kropki? Okazuje się, że nie pełnią tylko funkcji znaku interpunkcyjnego w tekście. Za tym słowem kryje się o wiele więcej, precyzując: ten wyraz oznacza przede wszystkim kreatywność! Ten fakt potwierdza historia wykładowcy – Terry’ego Shay’a, który zainicjował powstanie tego święta.
Jak to było?
Historia ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kropki jest fascynująca. Pewnego dnia nauczyciel o imieniu Terry pokazał swoim uczniom książkę o tytule Kropka. Ta zainteresowała podopiecznych. Fabuła kilkustronicowego dzieła opowiada o wychowawcy, który pomaga swojemu uczniowi uwierzyć we własne siły. Mała kropka na papierze staje się symbolem pomysłowości, odwagi, inspiracji i pewności siebie.
Koniec tematu i kropka? Zdecydowanie nie!
Od momentu naszych narodzin wszystko, co widzieliśmy, było szarą rzeczywistością podzieloną na odłamki. Z czasem myśli, emocje i wszystko, co nas otaczało, zaczęło mieć dla nas większe znaczenie. Będąc dziećmi, widzieliśmy więcej i czuliśmy więcej. Łączyliśmy w sposób nieoczywisty wątki dnia codziennego, a więc kropki. Kilkanaście lat później, gdy jesteśmy na innym etapie życia, dostrzegamy coraz mniej. Świat istnieje tylko w czarno-białych barwach, a kropki nie są wielkimi czarnymi guzikami czy drobinkami piasku, których wypatrują dzieci. To właśnie od kropki zaczyna się nasza historia i tylko od nas zależy, jak będziemy widzieć świat i w którym miejscu postawimy kropkę.
23
Krzeszycka Jesień 2022
Dnia 11 września odbywała się na boisku piłkarskim Pogoni Krzeszyce coroczna impreza gminna - Krzeszycka Jesień. Nasza szkoła zaakcentowała swoją obecność stoiskiem z prezentacją oferty szkoły.
Poniżej galeria fotograficzna z naszego stoiska.
Narodowe czytanie 2022
Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.
Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.
W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego, a rok później w całej Polsce i na świecie przeczytano Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.
W naszej szkole ze zbioru "Ballad i romansów" wieszcza narodowego Adama Mickiewicza wybraliśmy do wspólnego czytania cztery utwory. Zaczęliśmy muzycznie, wierszem Adama Mickiewicza pt. "Niepewność" w wykonaniu muzycznym Marka Grechuty. Utwory czytane zaprezentowali nam: Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Krzeszycach Barbara Adamska oraz uczniowie klas VIII, którzy zgłosili chęć udziału w tej szczytnej akcji.
Utwory, które zostały zaprezentowane to:
"Stepy akermańskie" - utwór ukazuje tęsknotę emigranta za ojczyzną na tle czarującej przyrody Krymu.
"Świtezianka" - utwór ukazujący się w kanonie lektur obowiązkowych, opowiada historię dwojga zakochanych w sobie osób na tle tajemniczej, czasami i groźnej przyrody.
"Oda do młodości" - tytuł mówi juz wszystko - jest to utwór o młodych i dla młodych.
"Powrót taty" - wzruszająca ballada, ukazuje głęboką miłość i wiarę dzieci modlących się o bezpieczny powrót ojca do domu z dalekiej podróży..
Inicjatorami akcji w naszej szkole byli nauczyciele: Elżbieta Miotk, Iwona Sobków i Jarosław Miotk.
8
Archiwum Aktualności
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Wszystkie