• Historia szkoły

        •   

           

          Z historii szkoły w Krzeszycach

           

          • fragmenty tekstu z broszurki pamiątkowej wydanej z okazji Uroczystości Nadania Szkole Podstawowej w Krzeszycach im. Wincentego Witosa
            i Wręczenia Sztandaru
             w dniu 28. października 1987 roku 

          1946 - 1987

           

          Najstarsza kronika, która jest w posiadaniu szkoły i uzyskane informacje historię szkoły podstawowej w Krzeszycach wiążą z czasem po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po II wojnie światowej, kiedy to zaczęło się zasiedlanie i zagospodarowywanie Ziem Zachodnich.

           

          Z zapisów w kronice wynika, że początkowo szkoła mieściła się przy ulicy Gorzowskiej i miała kilka izb lekcyjnych oraz po 6 latach świetlicę, kancelarię i kuchnię. Kierownikiem szkoły od 1 października1946 roku do końca roku szkolnego 1951 był Józef Wojciechowski. W chwili objęcia przez niego stanowiska brakowało podstawowego sprzętu i pomocy naukowych”.(…)

           

          Praca w szkole zaczęła nabierać właściwego rytmu po objęciu kierownictwa przez Panią Kazimierę Koszur. W czasie swej 20-letniej pracy kierowniczka szkoły wraz z gronem pedagogicznym wkładała maksimum starań, by poprawić warunki pracy i nauki. (…)

           

          1 września 1972 r. obowiązki dyrektora szkoły przejął Pan Jan Kopij. (…) Pan Jan Kopij był dyrektorem szkoły przez dwa lata, a następnie pełnił funkcję Zastępcy Gminnego Dyrektora Szkół do 31 sierpnia 1984 r., kiedy to przeszedł na emeryturę.(…)

           

          Od 1 stycznia 1973 r. obowiązki Gminnego Dyrektora Szkół pełni Pan Józef Woźny, a następnie od 1 września 1974 jest Dyrektorem Szkoły
          i Gminnym Dyrektorem Szkół.

           

          Ze względu na stale wzrastającą liczbę uczniów w związku z dojazdem dzieci z okolicznych miejscowości odczuwa się wyraźnie trudności lokalowe. (…) Coraz częściej myśli się więc i mówi o budowie nowej szkoły na miarę zadań i potrzeb. (…)

           

          20 stycznia 1978 r. (…) byliśmy świadkami ogromnego wydarzenia – wmurowania kamienia węgielnego z aktem erekcyjnym pod budowę nowej szkoły w Krzeszycach (…)

           

          Mimo że trwała budowa na placu szkolnym, decyzję o przeprowadzeniu się do nowego budynku zajęć lekcyjnych podjęto w czasie ferii zimowych. (…) 13 lutego 1984 r. dzieci i młodzież rozpoczęła naukę w nowej szkole mieszczącej się przy ul. Skwierzyńskiej 4. (…) Zmieniły się od 1 września 1984 r. władze szkolne. Pan Józef Woźny pełni funkcję Inspektora Oświaty i Wychowania, a Dyrektorem Szkoły w Krzeszycach jest Pani Wilhelmina Iwasieczko. Obowiązki wicedyrektora szkoły powierzono od 1 października 1984 roku Pani Henryce Konstanty. (…)

           

          Mimo że znacznie poprawiły się warunki pracy, z uwagą obserwujemy postęp prac na bloku administracyjnym. Do użytku został on oddany
          30 grudnia 1984 r. W budynku tym mieszczą się: stołówka, dwie świetlice, czytelnia, biblioteka, gabinet stomatologiczny i lekarski oraz pomieszczenia, w których pracują pracownicy Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół. (…)

           

          Następną ważną datą w życiu szkoły było oddanie do użytkowania 29 kwietnia 1985 roku segmentu gabinetów przedmiotowych. (…)

           

          Dzień 2 października 1985 r. zostanie na długo w pamięci dzieci i rodziców. W tym dniu po raz pierwszy dzieci przekroczyły próg nowego przedszkola. (…)

           

          Do dnia 10 lipca 1987 r. czekaliśmy na oddanie do zajęć sali gimnastycznej.”

           

           

          Uroczystość nadania szkole w Krzeszycach imienia Wincentego Witosa

           

          • fragmenty tekstu wprowadzającego do Uroczystości Nadania Szkole Imienia Wincentego Witosa i Wręczenia Sztandaru

           

          28.10.1987 r.

           

          Dzisiaj naszej szkole zostanie nadane imię wybitnego działacza ruchu ludowego Wincentego Witosa. Z niecierpliwością czekaliśmy na tę uroczystość i realizowaliśmy wspólnie z Radą Pedagogiczną plan pracy z Patronem. Pracę nad poznaniem postaci Patrona naszej szkoły rozpoczęliśmy uroczystym apelem jemu poświęconym. Następnie gromadziliśmy materiały na temat jego życia i działalności. W czasie godzin wychowawczych uczniowie zapoznali się z biografią i wykonywali gazetki ścienne. Zdobyte w czasie tych zajęć wiadomości wykorzystaliśmy później w licznych konkursach, miedzy innymi w konkursie plastycznym pt.: „Wincenty Witos patron naszej szkoły”, konkursie na projekt tablicy pamiątkowej
          o W. Witosie, konkursie na scenariusz montażu słowno-muzycznego, a także zgaduj-zgaduli na temat życia i działalności W. Witosa. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli we wszystkich konkursach. Najlepsze prace zostały nagrodzone i znalazły się na wystawie szkolnej. Przez cały czas gromadziliśmy również eksponaty do Izby Patrona.

           

          Równolegle przebiegała praca wokół sztandaru. Powołano Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru (…). Wpłaty na rzecz sztandaru dokonały: Komitet Rodzicielski Szkoły Podstawowej w Krzeszycach, zakłady pracy naszej miejscowości oraz ludność z Krzeszyc, Przemysławia, Malty, Dębokierza, Marianek, Dzierżazny, Krępin, Zaszczytowa i Muszkowa, a więc miejscowości, z których dojeżdżają uczniowie do naszej szkoły, dając wyraz społecznego poparcia. Od dzisiaj Szkoła Podstawowa w Krzeszycach nosi imię Wincentego Witosa i posiada sztandar. (…)

           

          Dlaczego nasza szkoła wybrała na patrona Wincentego Witosa? Oto argumenty, które zadecydowały o tym:

           

          1. Nasza szkoła znajduje się na terenie wsi. Tereny okoliczne to miejscowości o wysoko rozwiniętym rolnictwie. Ludność ceni pracę na roli
            i osiąga bardzo wysokie wyniki produkcyjne.

           

          1. Istnieją bogate tradycje ruchu ludowego i aktywnie działa koło ZSL.

           

          1. Obchodziliśmy niedawno 90-lecie narodzin zorganizowanego ruchu ludowego na ziemiach polskich i 35 rocznicę powstania Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego – partii chłopskiej oraz 110 rocznicę urodzin Wincentego Witosa, a także 40 rocznicę jego śmierci.

           

          1. Postawa życiowa Wincentego Witosa jest godna naśladowania, ponieważ cenił uczciwość, prawdomówność, bezinteresowność, rozwagę, rzeczowość,

           

          1. Wzorowo gospodarował, uważał, że praca na roli, współżycie z przyrodą wychowuje ludzi z charakterem, polegających na własnych siłach, odpowiedzialnych, pracowitych, gospodarnych.

           

          1. Twierdził, że praca i wolność są największym skarbem narodu. Na pierwszym planie stawiał zawsze interes społeczny i narodowy.

           

          1. Wyrósł On z ludu, żył z ludem i dla niego pracował.”

           

          W latach 1987 – 2003 (do powołania Zespołu Szkół) szkołą podstawową i gimnazjum zarządzali:

           

          • Dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Krzeszycach:

          01.09.1984 r. – 31.08.1997 r. – Wilhelmina Iwasieczko

           

          01.09.1997 r. – 31.08.2003 r. – Krystyna Dąbroś

           

          • Wicedyrektorzy Szkoły Podstawowej w Krzeszycach:

           

          01.10.1984 r. –31.08.2001 r. – Henryka Konstanty-Szczepańska,

           

          01.09.2001 r. – 31.08.2003 r. – Barbara Adamska

           

           

           

           

          Kilka zdań o naszej szkole na przestrzeni minionych trzydziestu lat (1987 – 2017)

           

          • fragmenty tekstu rozpoczynającego uroczystość XXX Rocznicy Nadania Szkole Imienia Wincentego Witosa i Wręczenia Sztandaru

           

           

           

          Już ponad 30 lat minęło od dnia, w którym Szkoła Podstawowa w Krzeszycach otrzymała imię Wincentego Witosa oraz Sztandar.
          Dnia 28. października 1987 roku w sali gimnastycznej obecnego Zespołu Szkół Samorządowych w Krzeszycach odbyła się uroczystość Nadania Szkole Imienia Wincentego Witosa i Wręczenia Sztandaru. Dokonał tego ówczesny Kurator Oświaty i Wychowania dr Henryk Szczepański. Odbyło się to
          w pięknej scenerii, w obecności uczniów, nauczycieli, rodziców i kilkudziesięciu zaproszonych gości. Uczniowie, dziś starsi o dwadzieścia siedem lat rodzice naszych obecnych uczniów, zaprezentowali swój dorobek, pochwalili się swoimi talentami.

           

          Od tamtego dnia, tj. od 28. października 1987 roku Szkoła Podstawowa w Krzeszycach z godnością nosi imię Wincentego Witosa i posiada swój sztandar. Postać Patrona jest obecna w codziennej pracy szkoły, a sztandar towarzyszy nam przy wszystkich szkolnych uroczystościach.

           

          Sztandar to dla nas ważny symbol jednoczący naszą szkolną społeczność uczniów, nauczycieli i rodziców wyznających w życiu podobne zasady, kierujących się w postępowaniu podobnymi wartościami. Otrzymany 27 lat temu sztandar symbolizuje wszystko to, czym kierował się w swym życiu i działaniu Wincenty Witos: prawdę, wytężoną pracę, wytrwałość, szacunek dla tradycji, patriotyzm, wolność, sprawiedliwość, odpowiedzialność. Wartości te, jak cegiełki w murze, tworzą nasz system wartości. Są dla nas wszystkich drogowskazem w działaniu. Od dwudziestu siedmiu lat staramy się wszyscy – nauczyciele i wychowawcy – wyposażyć naszych uczniów w te cechy charakteru, które podziwiamy u naszego Patrona. Działamy w myśl słów Wincentego Witosa, który stwierdził, cyt.:„Jeżeli za słowami nie idą fakty, to największe słowa nie zdadzą się na nic”. Pamiętamy też, że „Zwycięstwo i przyszłość należeć mogą i będą do ludzi mądrych, silnych i wytrwałych”.

           

          Rok po roku jesienią przyjmujemy w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Krzeszycach pierwszoklasistów wkraczających na mozolną, ale ogromnie przecież ciekawą drogę edukacji. Każdego roku w czerwcu kolejne roczniki absolwentów opuszczają szkołę, składając zobowiązanie, że będą rozsławiać dobre imię Szkoły Podstawowej w Krzeszycach, a zdobytą wiedzę i umiejętności rozwijać i doskonalić w służbie ludziom, swojemu najbliższemu otoczeniu i Ojczyźnie. Od dnia nadania szkole imienia Wincentego Witosa jej mury opuściło 1435 absolwentów.

           

          Myślę, że Wincenty Witos byłby dumny, że może patronować takiej szkole, jak nasza i mam nadzieję, że w dalszej pracy nie sprawimy mu zawodu.

           

          Nasz Patron patrzy na nas i naszą codzienną pracę z portretów umieszczonych w kącikach jemu poświęconych, znajdujących się w każdej klasie. Coroczne Święto szkołyjest okazją do ich odświeżenia i przypomnienia sobie sylwetki Patrona. O warunkach, w jakich się

          urodził, dorastał i żył przypominają nam eksponaty zgromadzone w Izbie Tradycji Wsi, którą każdy uczeń przynajmniej raz w roku w Dniu Święta Szkoły odwiedza.

           

          Od 1987 roku wiele się działo w naszej szkole. Następowały zmiany programowe i organizacyjne, przybywało osiągnięć, zmieniali się ludzie.

           

          W październiku 1987 roku w Szkole Podstawowej w Krzeszycach (wówczas ośmioklasowej) zatrudnionych było 28 nauczycieli oraz 24 pracowników administracji

           

          1. obsługi. W Gminnym Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół pracowały 4 osoby. Dzisiaj w obu szkołach Zespołu Szkół zatrudnionych jest 36 nauczycieli łącznie na 33,65 etatu (32 pełnozatrudnionych i 4 w niepełnym wymiarze etatu) oraz 13 pracowników administracji

           

          1. obsługi. W Gminnym Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół pracują, jak 27 lat temu, 4 osoby.

           

          Od września 1999 roku powstało gimnazjum, które stopniowo zajmowało pomieszczenia jednego z bloków szkoły (blok B), gdzie znajduje się do dzisiejszego dnia. Część nauczycieli uczących w szkole podstawowej przeszło do gimnazjum. Funkcję dyrektora gimnazjum powierzono Pani Bożenie Jachimiak, która pełniła ją do momentu utworzenia Zespołu Szkół Samorządowych.

           

          We wrześniu 2003 roku został utworzony Zespół Szkół Samorządowych, w skład którego weszły szkoły:

           

          - Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Krzeszycach, - Publiczne Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Krzeszycach.

           

          Taki schemat organizacyjny obowiązuje do dzisiaj.Dyrektorem Zespołu Szkół w Krzeszycach została w wyniku konkursu Barbara Adamska, która pełni tą funkcję do dzisiaj.

           

          Funkcję Wicedyrektorów w Zespole Szkół Samorządowych w Krzeszycach w tym czasie sprawowały:

           

          • Wicedyrektor ds. szkoły podstawowej:

                     od 01.10.2003 r. do dzisiaj – Jolanta Dąbrowska;

          • Wicedyrektor ds. gimnazjum:

                      od 01.09.2003 r. do 31.08.2008 r. – Halina Maślikiewicz,

                      od 01.09.2008 r. do dzisiaj – Elżbieta Miotk.

           

          Nasza szkoła jest placówką nowoczesną, na miarę XXI wieku. Uczniowie korzystają z komputerów w trzech pracowniach oraz w bibliotece.
          W każdym gabinecie lekcyjnym znajduje się komputer z dostępem do Internetu. Nauczyciele i uczniowie mogą korzystać z platformy edukacyjnej. Rodzice mogą codziennie na bieżąco kontrolować postępy swoich dzieci poprzez System Kontroli Frekwencji i Postępów w Nauce (SKF) LIBRUS.

           

          Stwarzamy naszym uczniom możliwość wyrównywania szans edukacyjnych oraz rozwijania swoich zainteresowań poprzez zajęcia pozalekcyjne organizowane w zależności od potrzeb zgłaszanych przez uczniów.

           

          W ostatnich latach poprawie uległa nasza baza sportowa. W roku 2009 w grudniu został oddany do użytku Kompleks Sportowy ORLIK, a trzy lata później kompleksowy remont podłogi przeszła sala gimnastyczna. Oba obiekty służą nie tylko uczniom , ale także całemu środowisku.

           

          Placówki wchodzące w skład Zespołu Szkół, a więc także Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa, współpracują z różnymi instytucjami, organizacjami, firmami, zakładami pracy z najbliższego otoczenia.

           

          W roku szkolnym 2014/2015 Zespół Szkół liczy 17 oddziałów (11 oddziałów w szkole podstawowej i 6 oddziałów w gimnazjum). Do szkoły uczęszcza 383 uczniów (245 do szkoły podstawowej i 138 do gimnazjum).

           

          Obecnie obiekt szkoły składa się z czterech segmentów połączonych łącznikami:

          •  blok A: sale lekcyjne Szkoły Podstawowej w Krzeszycach,

           

          • blok B: sale lekcyjne Publicznego Gimnazjum w Krzeszycach,

           

          • blok C: sala gimnastyczna, z której korzystają obie placówki wchodzące w skład ZSS,

           

          • blok D: blok administracyjny (dyrektor ZSS, stołówka, GZEAS, świetlice, biblioteka, gabinet medycyny szkolnej).”